Anderson Wins Coral UK Open Qualifier 4

THE second weekend of the Coral UK Open Qualifiers kicks off on Friday with Qualifier Four from 2pm.

Wigan’s Robin Park Tennis Centre hosts another treble-header weekend of £60,000 tournaments, as players bid to win spots in next month’s UK Open Televised Finals.

Play on Friday will commence at 2pm, with the draw being made at 1pm following the close of registration.

All games will be the best of 11 legs, with play across 32 boards.

Results will be updated below throughout the event. Please note that in 2016, the PDC Live Scores Website will not be operating live scores from PDC ProTour events.

Coral UK Open Qualifier Four
Friday February 19, Robin Park Tennis Centre, Wigan

Draw:
Board One
Mark Webster bye
Ray Campbell 6-4 Jason Lovett
Sam Head 6-4 Craig Lewis
Jonny Clayton 6-3 Scott Taylor

Board Two
Dean Winstanley bye
Andy Jenkins 6-0 Karsten Kornath
Wayne Jones 6-4 Richard Corner
Simon Preston 6-4 Lee Evans

Board Three
Gary Anderson bye
Darren Webster 6-5 Ron Meulenkamp
Barrie Bates bye
Mike De Decker 6-3 Matthew Dennant

Board Four
Andrew Gilding bye
Luke Woodhouse 6-1 Berry van Peer
Joe Murnan 6-5 David Pallett
Mick McGowan 6-3 Rob Modra

Board Five
Vicncent van der Voort bye
Stephen Gallimore 6-3 Josh Payne
Jyhan Artut 6-4 Sven Groen
Nathan Derry 6-5 Joey Ten Berge

Board Six
Simon Whitlock bye
Matt Padgett 6-5 John Part
Ronnie Baxter 6-4 Paul Carr
Robbie Green 6-2 Joey Palfreyman

Board Seven
Phil Taylor bye
Derek Brand 6-3 Ron Atwill
Jeff Batham bye
Mark Hylton 6-2 Michael Blake

Board Eight
Ian White bye
Mike Zuydwijk 6-4 Colin Littlecott
Gary Stone 6-5 Steve West
Jermaine Wattimena 6-2 Ashley Hykin

Board Nine
Mervyn King bye
Brett Claydon 6-3 Martin Lukeman
Steve Hine 6-3 Jason Wilson
Ryan De Vreede 6-5 Leo Hendricks

Board 10
Michael van Gerwen bye
Lee Whitworth 6-5 Colin Osborne
Joshua Richardson bye
Nick Fullwell 6-0 Jordan Johnston

Board 11
Michael Smith bye
Chris Hill 6-0 Greg Beard
Dirk van Duijvenbode 6-5 Par Riihonen
Bernd Roith 6-5 Mark Barilli

Board 12
Gerwyn Price bye
Mark Frost 6-1 Jamie Landon
Nigel Daniels 6-3 Sean Ryan
Harry Ward 6-3 Darren Mawer

Board 13
Benito van de Pas bye
Pete Dyos 6-3 Karl Merchant
Tony Newell 6-0 Daniel Lee
Mick Todd 6-0 Rhys Jackson

Board 14
Robert Thornton bye
Jeffrey De Graaf 6-3 Shaun Griffiths
Richie Howson 6-3 Dave Ladley
Paul Milford 6-3 Adam Huckvale

Board 15
Justin Pipe bye
Devon Petersen 6-5 John Michael
John Newland 6-1 Keith Moore
Darren Weaver 6-5 Mark Oosterhuis

Board 16
Dave Chisnall bye
Jack Todd 6-2 BJ Fairhurst
James Wilson 6-4 Michael Rasztovits
Cristo Reyes 6-0 Ben Adams

Board 17
Mensur Suljovic bye
Kevin Thomas 6-4 Jan Dekker
Ken Macneil 6-4 Ricky Sudale
Mark Dudbridge 6-0 Dylan Duo

Board 18
Jelle Klaasen bye
Callum Loose 6-5 Garry Spedding
Kelvin Hart 6-1 Jamie Hingston
John Henderson 6-3 Matt Clark

Board 19
Brendan Dolan bye
Alan Tabern 6-0 Joshua Clements
Dimitri Van Den Bergh 6-5 Michael Barnard
Jeffrey De Zwaan 6-2 Jason Marriott

Board 20
Jamie Lewis bye
Paul Nicholson 6-5 Magnus Caris
Ryan Harrington 6-1 James Hubbard
Ricky Evans 6-2 Stuart Stubbs

Board 21
Raymond van Barneveld bye
Joe Cullen 6-4 Vincent Kamphuis
Eddie Dootson 6-3 Ben Ward
Staurt Kellett 6-5 John Bowles

Board 22
James Wade bye
Robert Owen 6-5 Ryan Meikle
James Young bye
WIlliam O’Connor 6-1 Kurt Parry

Board 23
Wes Newton bye
Richard Hosey 6-4 Darren Latham
Ross Smith 6-2 Sheamus Hagan
Steve Brown 6-5 Kyle Anderson

Board 24
Kim Huybrechts bye
Brian Woods 6-2 Tony Richardson
Jay Foreman 6-1 Michel van der Horst
Andy Parsons 6-5 Rowby-John Rodriguez

Board 25
Jamie Caven bye
Nathan Aspinall 6-2 Jonathan Worsley
Andy Smith 6-3 Adam Hunt
Andy Boulton 6-1 Michael Burgoine

Board 26
Steve Beaton bye
Mick Hasse 6-2 Ronny Huybrechts
Peter Hudson 6-2 Tomas Seyler
Dennis Smith 6-3 Keegan Brown

Board 27
Andy Hamilton bye
Christian Kist 6-3 Jamie Robinson
Mareno Michels 6-5 Scott Dale
Curtis Hammond 6-4 James Richardson

Board 28
Terry Jenkins bye
Ted Evetts 6-3 Andreas Hajimina
Alan Norris 6-3 Simon Stevenson
Lee Palfreyman 6-3 Roxy-James Rodriguez

Board 29
Peter Wright bye
Kevin Dowling 6-4 Rocco Maes
Ricky WIlliams bye
Max Hopp 6-3 Michael Dawson

Board 30
Kevin Painter bye
Ben Davies 6-5 Stephen McNally
Yordi Meeuwisse 6-4 Chris Dobey
Andrew Johnson 6-2 Jim Walker

Board 31
Stephen Bunting bye
Antonio Alcinas 6-2 Ryan Palmer
Darren Johnson 6-2 Roger Scrivens
Aden Kirk 6-5 Rene Eidams

Board 32
Daryl Gurney bye
Arron Monk 6-2 Jonny Haines
Darron Brown 6-5 Kirk Shepherd
Jerry Hendricks 6-5 Mark Walsh

Second Round

Board One
Mark Webster 6-1 Ray Campbell
Johnny Clayton 6-3 Sam Head

Board Two
Dean Winstanley 6-3 Andy Jenkins
Wayne Jones 6-1 Simon Preston

Board Three
Gary Anderson 6-1 Darren Webster
Mike De Decker 6-4 Barrie Bates

Board Four
Andrew Gilding 6-2 Luke Woodhouse
Mick McGowan 6-5 Joe Murnan

Board Five
Vincent van der Voort 6-1 Stephen Gallimore
Jyhan Artut 6-3 Nathan Derry

Board Six
Simon Whitlock 6-2 Matt Padgett
Ronnie Baxter 6-4 Robbie Green

Board Seven
Phil Taylor 6-1 Derek Brand
Mark Hylton 6-4 Jeff Batham

Board Eight
Ian White 6-0 Mike Zuydwijk
Gary Stone 6-2 Jermaine Wattimena

Board Nine
Mervyn King 6-4 Brett Claydon
Ryan De Vreede 6-5 Steve Hine

Board 10
Michael van Gerwen 6-0 Lee Whitworth
Nick Fullwell 6-3 Joshua Richardson

Board 11
MIchael Smith 6-5 Chris Hill
Bernd Roith 6-5 Dirk van Duijvenbode

Board 12
Gerwyn Price 6-1 Mark Frost
Harry Ward  6-5 Nigel Daniels

Board 13
Benito van de Pas 6-4 Pete Dyos
Tony Newell 6-5 Mick Todd

Board 14
Jeffrey De Graaf 6-3 Robert Thornton
Paul Milford 6-3 Richie Howson

Board 15
Justin Pipe 6-5 Devon Petersen
Darren Weaver 6-2 John Newland

Board 16
Dave Chisnall 6-0 Jack Todd
James Wilson 6-5 Cristo Reyes

Board 17
Mensur Suljovic 6-1 Kevin Thomas
Ken MacNeil 6-5 Mark Dudbridge

Board 18
Jelle Klaasen 6-5 Callum Loose
John Henderson 6-4 Kelvin Hart

Board 19
Alan Tabern 6-4 Brendan Dolan
Dimitri van den Bergh 6-5 Jeffrey De Zwaan

Board 20
Paul Nicholson 6-4 Jamie Lewis
Ricky Evans 6-5 Ryan Harrington

Board 21
Joe Cullen 6-5 Raymond van Barneveld
Stuart Kellett 6-4 Eddie Dootson

Board 22
James Wade 6-2 Robert Owen
William O’Connor 6-3 James Young

Board 23
Wes Newton 6-3 Richard Hosey
Steve Brown 6-5 Ross Smith

Board 24
Kim Huybrechts 6-4 Brian Woods
Jay Foreman 6-4 Andy Parsons

Board 25
Nathan Aspinall 6-5 Jamie Caven
Andy Smith 6-1 Andy Boulton

Board 26
Steve Beaton 6-0 Mick Hasse
Dennis Smith 6-1 Peter Hudson

Board 27
Andy Hamilton 6-3 Cristian Kist
Curtis Hammond 6-0 Mareno Michels

Board 28
Terry Jenkins 6-3 Ted Evetts
Alan Norris 6-3 Lee Palfreyman

Board 29
Peter Wright 6-2 Kevin Dowling
Ricky Williams 6-2 Max Hopp

Board 30
Kevin Painter 6-2 Ben Davies
Yordi Meeuwisse 6-3 Andrew Johnson

Board 31
Stephen Bunting 6-0 Antonio Alcinas
Darren Johnson 6-2 Aden Kirk

Board 32
Daryl Gurney 6-3 Arron Monk
Jerry Hendricks 6-5 Darron Brown

Third Round
Mark Webster 6-3 Johnny Clayton
Wayne Jones 6-2 Dean Winstanley
Gary Anderson 6-1 Mike De Dekker
Andrew Gilding 6-0 Mick McGowan
Vincent van der Voort 6-1 Jyhan Artut
Simon Whitlock 6-2 Ronnie Baxter
Phil Taylor 6-1 Mark Hylton
Ian White 6-4 Gary Stone
Mervyn King 6-0 Ryan De Vreede
Michael van Gerwen 6-1 Nick Fullwell
Michael Smith 6-0 Bernd Roith
Gerwyn Price 6-2 Harry Ward
Benito van de Pas 6-1 Tony Newell
Paul Milford 6-1 Jeffrey De Graaf
Justin Pipe 6-1 Darren Weaver
Dave Chisnall 6-4 James Wilson
Mensur Suljovic 6-1 Ken MacNeil
Jelle Klaasen 6-2 John Henderson
Alan Tabern 6-0 Dimitri van den Bergh
Ricky Evans 6-5 Paul Nicholson
Joe Cullen 6-5 Stuart Kellett
James Wade 6-2 William O’Connor
Wes Newton 6-4 Steve Brown
Kim Huybrechts 6-3 Jay Foreman
Andy Smith 6-4 Nathan Aspinall
Steve Beaton 6-1 Dennis Smith
Andy Hamilton 6-2 Curtis Hammond
Terry Jenkins 6-5 Alan Norris
Peter Wright 6-0 Ricky WIlliams
Yordi Meeuwisse 6-1 Kevin Painter
Stephen Bunting 6-5 Darren Johnson
Daryl Gurney 6-2 Jerry Hendricks

Last 32
Mark Webster 6-2 Wayne Jones
Gary Anderson 6-5 Andrew Gilding
Simon Whitlock 6-2 Vincent van der Voort
Ian White 6-3 Phil Taylor
Michael van Gerwen 6-2 Mervyn King
Michael Smith 6-5 Gerwyn Price
Benito van de Pas 6-3 Paul Milford
Justin Pipe 6-0 Dave Chisnall
Jelle Klaasen 6-2 Mensur Suljovic
Ricky Evans 6-5 Alan Tabern
James Wade 6-2 Joe Cullen
Kim Huybrechts 6-4 Wes Newton
Steve Beaton 6-2 Andy Smith
Terry Jenkins 6-1 Andy Hamilton
Yordi Meeuwisse 6-3 Peter Wright
Daryl Gurney 6-2 Stephen Bunting

Last 16
Gary Anderson 6-2 Mark Webster
Simon Whitlock 6-2 Ian White
Michael van Gerwen 6-0 Michael Smith
Benito van de Pas 6-4 Justin Pipe
Jelle Klaasen 6-3 Ricky Evans
James Wade 6-3 Kim Huybrechts
Terry Jenkins 6-3 Steve Beaton
Daryl Gurney 6-3 Yordi Meeuwisse

Quarter-Finals
Gary Anderson 6-3 Simon Whitlock
Benito van de Pas 6-4 Michael van Gerwen
James Wade  6-3 Jelle Klaasen
Terry Jenkins 6-4 Daryl Gurney

Semi-Finals
Gary Anderson 6-4 Benito van de Pas
James Wade 6-3 Terry Jenkins

Final
Gary Anderson 6-1 James Wade

0 comments