MvG Wins Coral UK Open Qualifier 6

THE 2016 Coral UK Open Qualifiers conclude on Sunday with Qualifier Six in Wigan.  This is it, last chance f0r some to make Minehead.  The top 4 in the world have done well in these qualifiers – so will all sit pretty in the seedings.

The Robin Park Tennis Centre hosts the final event of the second treble-header weekend of qualifying tournaments, with the leading 96 players from the final UK Open Order of Merit following Sunday’s event progressing to next month’s UK Open Televised Finals.

All games will be the best of 11 legs, with play across 32 boards.

Coral UK Open Qualifier Four
Sunday February 21, Robin Park Tennis Centre, Wigan

First Round
Board One
Justin Pipe bye
Darren Johnson 6-1 Harry Ward
Mick Todd 6-3 William O’Connor
Michel van der Horst 6-2 Adam Huckvale

Board Two
Ian White bye
Jerry Hendriks 6-3 Lee Whitworth
Craig Lewis 6-5 Nigel Daniels
Stuart Kellett 6-5 Jay Foreman

Board Three
Kim Huybrechts bye
Barrie Bates 6-1 Jack Todd
Joey Palfreyman 6-1 Mick Hasse
Darren Webster 6-3 Dirk van Duijvenbode

Board Four
Dave Chisnall bye
Ron Meulenkamp 6-0 Karsten Kornath
Magnus Caris 6-0 Jordan Johnston
Kyle Anderson 6-3 Leo Hendriks

Board Five
Gary Anderson bye
John Henderson 6-3 Jim Walker
Alan Norris 6-2 Joe Cullen
Nathan Aspinall 6-2 David Simpson

Board Six
James Wade bye
Paul Milford 6-2 Paul Carr
Michael Burgoine 6-4 Jyhan Artut
Mareno Michels 6-0 Sheamus Hagan

Board Seven
Simon Whitlock bye
Peter Hudson 6-0 Greg Beard
Mark Barilli 6-3 Karl Merchant
Jonathan Worsley 6-1 Joshua Richardson

Board Eight
Mervyn King bye
Keiran Evans 6-5 Jason Lovett
James Young 6-3 Pete Dyos
Ryan Meikle 6-0 Joshua Clements

Board Nine
Robert Thornton bye
Arron Monk 6-5 Mark Hylton
Chris Dobey 6-5 Jeffrey De Graaf
Lee Evans 6-4 Lee Palfreyman

Board 10
Gerwyn Price bye
Rob Modra 6-2 Barry Tyler
Martin Lukeman 6-5 Michael Barnard
Michael Blake 6-5 Dylan Duo

Board 11
Michael van Gerwen bye
Michael Dawson 6-1 Dimitri van den Bergh
Michael Rasztovits 6-4 Colin Littlecott
Nick Fullwell 6-1 Michael Power

Board 12
Andrew Gilding bye
Ian Withers 6-5 Andy Jenkins
Yordi Meeuwisse 6-5 Mark Frost
Kevin Dowling 6-1 Ted Evetts

Board 13
Michael Smith bye
Mick McGowan 6-5 Jamie Landon
Jan Dekker 6-3 Adam Hunt
Antonio Alcinas 6-4 Mark Walsh

Board 14
Kevin Painter bye
Joey Ten Berge 6-4 Jason Marriott
Mike De Decker 6-3 Mark Oosterhuis
Paul Nicholson 6-1 Rowby-John Rodriguez

Board 15
Adrian Lewis bye
Bernd Roith 6-2 Kurt Parry
Kirk Shepherd 6-3 Brian Woods
Dennis Smith 6-1 Richie Howson

Board 16
Phil Taylor bye
Ian Walters 6-2 Ron Atwill
Ryan Palmer 6-2 Ricky Williams
Aden Kirk 6-4 Matthew Dennant

Board 17
Jelle Klaasen bye
Jermaine Wattimena 6-3 Par Riihonen
Ronnie Baxter 6-3 Jonny Clayton
Steve West 6-2 Colin Fowler

Board 18
Daryl Gurney bye
Ben Davies 6-4 Shaun Griffiths
Andy Parsons 6-3 Gary Stone
Kevin Thomas 6-4 Colin Osborne

Board 19
Peter Wright bye
Mark Dudbridge 6-0 BJ Fairhurst
Stephen Gallimore 6-4 Rocco Maes
Jason Wilson 6-4 Sven Groen

Board 20
Brendan Dolan bye
Joe Murnan 6-0 Rhys Jackson
Matt Padgett 6-1 Rene Eidams
Luke Woodhouse 6-2 Derek Brand

Board 21
Wes Newton bye
Wayne Jones 6-1 Jamie Hingston
Steve Hine 6-3 Stephen McNally
Richard Corner 6-5 Steve Brown

Board 22
Jamie Lewis bye
Darron Brown 6-5 Berry van Peer
Robbie Green 6-4 Ken MacNeil
Roxy-James Rodriguez 6-3 Garry Spedding

Board 23
Mark Webster bye
David Pallett 6-1 Alan Tabern
John Bowles 6-3 Dave Ladley
Tony Newell 6-3 Vincent Kamphuis

Board 24
Mensur Suljovic bye
Andy Smith 6-1 Richard Calvert
Max Hopp 6-2 John Part
Ricky Evans 6-2 Jeffrey De Zwaan

Board 25
Dean Winstanley bye
Kevin Simm 6-4 Ben Ward
James Wilson 6-5 Tony Richardson
Cristo Reyes 6-3 Brett Claydon

Board 26
Steve Beaton bye
Ross Smith 6-5 Ryan Harrington
Keegan Brown 6-1 Jamie Robinson
Mike Zuydwijk 6-1 John Newland

Board 27
Andy Hamilton bye
Ronny Huybrechts 6-1 Callum Loose
John Michael 6-4 Simon Preston
Scott Dale 6-3 Ray Campbell

Board 28
Vincent van der Voort bye
Curtis Hammond 6-4 Darren Weaver
Jeff Batham 6-5 Lee Moffat
Simon Stevenson 6-0 Stuart Stubbs

Board 29
Jamie Caven bye
Andreas Hajimena 6-5 Ryan De Vreede
Matt Clark 6-3 Eddie Dootson
Matthew Edgar 6-3 Sam Head

Board 30
Terry Jenkins bye
Devon Petersen 6-1 Martin Thomas
Josh Payne 6-2 Richard Hosey
Andy Boulton 6-0 Hayden Barnes

Board 31
Benito van de Pas bye
Chris Hill 6-0 Tomas Seyler
Ricky Sudale 6-2 Scott Taylor
James Richardson 6-4 Nathan Derry

Board 32
Stephen Bunting bye
Christian Kist 6-1 Robert Owen
Darren Latham 6-4 Ashley Hykin
Johnny Haines 6-3 James Hubbard

Second Round
Board One
Justin Pipe 6-4 Darren Johnson
Mick Todd 6-5 Michel van der Horst

Board Two
Ian White 6-3 Jerry Hendriks
Stuart Kellett 6-3 Craig Lewis

Board Three
Kim Huybrechts 6-2 Barrie Bates
Darren Webster 6-1 Joey Palfreyman

Board Four
Dave Chisnall 6-3 Ron Meulenkamp
Kyle Anderson 6-4 Magnus Caris

Board Five
John Henderson 6-2 Gary Anderson
Alan Norris 6-5 Nathan Aspinall

Board Six
James Wade 6-3 Paul Milford
Mareno Michels 6-3 Michael Burgoine

Board Seven
Simon Whitlock 6-3 Peter Hudson
John Worsley 6-3 Mark Barilli

Board Eight
Mervyn King 6-1 Keiran Evans
Ryan Meikle 6-0 James Young

Board Nine
Robert Thornton 6-5 Arron Monk
Lee Evans 6-4 Chris Dobey

Board Ten
Gerwyn Price 6-5 Rob Modra
Martin Lukeman 6-1 Michael Blake

Board 11
Michael van Gerwen 6-1 Michael Dawson
Nick Fullwell 6-3 Michael Rasztovits

Board 12
Andrew GIlding 6-4 Ian Withers
Kevin Dowling 6-4 Yordi Meeuwisse

Board 13
Michael Smith 6-4 Mick McGowan
Jan Dekker 6-5 Antonio Alcinas

Board 14
Joey Ten Berge 6-3 Kevin Painter
Mike De Dekker 6-4 Paul Nicholson

Board 15
Adrian Lewis 6-4 Bernd Roith
Dennis Smith 6-3 Kirk Shepherd

Board 16
Phil Taylor 6-4 Ian Walters
Ryan Palmer 6-5 Aden Kirk

Board 17
Jermaine Wattimena 6-5 Jelle Klaasen
Steve West 6-4 Ronnie Baxter

Board 18
Daryl Gurney 6-1 Ben Davies
Andy Parsons 6-3 Kevin Thomas

Board 19
Peter Wright 6-2 Mark Dudbridge
Jason Wilson 6-1 Stephen Gallimore

Board 20
Joe Murnan 6-5 Brendan Dolan
Matt Padgett 6-4 Luke Woodhouse

Board 21
Wayne Jones 6-2 Wes Newton
Richard Corner 6-0 Steve Hine – Corner hits a 9-darter

Board 22
Darron Brown 6-2 Jamie Lewis
Robbie Green 6-1 Roxy-James Rodriguez

Board 23
Mark Webster 6-5 Dave Pallett
John Bowles 6-3 Tony Newell

Board 24
Mensur Suljovic 6-2 Andy Smith
Ricky Evans 6-2 Max Hopp

Board 25
Dean Winstanley 6-3 Kevin Simm
Cristo Reyes 6-3 James Wilson

Board 26
Steve Beaton 6-4 Ross Smith
Mike Zuydwijk 6-4 Keegan Brown

Board 27
Ronny Huybrechts 6-2 Andy Hamilton
Scott Dale 6-3 John Michael

Board 28
Vincent van der Voort 6-4 Curtis Hammond
Jeff Batham 6-3 Simon Stevenson

Board 29
Andreas Hajimena 6-3 Jamie Caven
Matt Edgar 6-2 Matt Clark

Board 30
Devon Petersen 6-2 Terry Jenkins
Andy Boulton 6-4 Josh Payne

Board 31
Benito van de Pas 6-1 Chris Hill
James Richardson 6-4 Ricky Sudale

Board 32
Stephen Bunting 6-2 Christian Kist
Johnny Haines 6-4 Darren Latham

Third Round
Justin Pipe 6-3 Mick Todd
Ian White 6-4 Stuart Kellett
Kim Huybrechts 6-4 Darren Webster
Kyle Anderson 6-3 Dave Chisnall
Alan Norris 6-1 John Henderson
James Wade 6-0 Mareno Michels
John Worsley 6-2 Simon Whitlock
Mervyn King 6-4 Ryan Meikle
Lee Evans 6-3 Robert Thornton
Gerwyn Price 6-3 Martin Lukeman
Michael van Gerwen 6-3 Nick Fullwell
Kevin Dowling 6-2 Andrew Gilding
Jan Dekker 6-5 Michael Smith
Mike De Decker 6-3 Joey Ten Berge
Adrian Lewis 6-0 Dennis Smith
Phil Taylor 6-3 Ryan Palmer
Jermaine Wattimena 6-3 Steve West
Daryl Gurney 6-5 Andy Parsons
Peter Wright 6-1 Jason Wilson
Joe Murnan 6-0 Matt Padgett
Wayne Jones 6-5 Richard Corner
Darron Brown 6-5 Robbie Green
Mark Webster 6-0 John Bowles
Mensur Suljovic 6-2 Ricky Evans
Cristo Reyes 6-4 Dean Winstanley
Steve Beaton 6-5 Mike Zuydwijk
Scott Dale 6-5 Ronny Huybrechts
Vincent van der Voort 6-2 Jeff Batham
Matt Edgar 6-2 Andreas Hajimena
Andy Boulton 6-5 Devon Petersen
Benito van de Pas 6-3 James Richardson
Stephen Bunting 6-5 Johnny Haines

Last 32
Ian White 6-5 Justin Pipe
Kyle Anderson 6-2 Kim Huybrechts
James Wade 6-2 Alan Norris
Mervyn King 6-4 John Worsley
Lee Evans v Gerwyn Price
Michael van Gerwen 6-1 Kevin Dowling
Mike De Decker 6-5 Jan Dekker
Phil Taylor 6-2 Adrian Lewis
Daryl Gurney 6-4 Jermaine Wattimena
Peter Wright 6-5 Joe Murnan
Darron Brown 6-5 Wayne Jones
Mark Webster 6-5 Mensur Suljovic
Steve Beaton 6-2 Cristo Reyes
Scott Dale 6-1 Vincent van der Voort
Matt Egdar 6-4 Andy Boulton
Stephen Bunting 6-1 Benito van de Pas

Last 16
Ian White v Kyle Anderson
Mervyn King 6-4 James Wade
Michael van Gerwen 6-4 Lee Evans
Phil Taylor 6-2 Mike De Decker
Peter Wright 6-2 Daryl Gurney
Darron Brown v Mark Webster
Steve Beaton 6-4 Scott Dale
Stephen Bunting 6-2 Matt Edgar

Quarter-Finals
Ian White 6-1 Kyle Anderson
Mervyn King 6-4 James Wade
Michael van Gerwen 6-4 Lee Evans
Phil Taylor 6-2 Mike De Decker
Peter Wright 6-2 Daryl Gurney
Mark Webster 6-0 Darron Brown
Steve Beaton 6-4 Scott Dale
Stephen Bunting 6-2 Matt Edgar

Quarter-Finals
Ian White 6-0 Mervyn King
Michael van Gerwen 6-2 Phil Taylor
Mark Webster 6-1 Peter Wright
Steve Beaton 6-4 Stephen Bunting

Semi-Finals
Michael van Gerwen 6-1 Ian White
Steve Beaton 6-4 Mark Webster

Final
Michael van Gerwen 6-2 Steve Beaton

1 comments