ET1/2 UK Qualifier Updates

PLACES in the year’s first two European Tour events are on offer in the UK Qualifier double-header at Wigan’s Robin Park Tennis Centre on Sunday.

Following the four days of the 2016 PDC Qualifying School at the Robin Park Tennis Centre, which has been played from Wednesday-Saturday, a mixture of PDC Tour Card Holders and PDPA Associate Members are bidding to win European Tour spots.  A total of 20 places are on offer in each of the year’s first two £115,000 European Tour events, February’s Dutch Darts Masters and March’s German Darts Masters.

The remaining qualifying places are on offer at the European and Host Nation Qualifiers.

Dutch Darts Masters – 2016 ET1
UK Qualifier
Sunday January 17, Robin Park Tennis Centre Wigan.
First Round

Mervyn King (1) bye
Mark Frost 6-1 Brian Woods
Stuart Kellett 6-3 Prakash Jiwa
Ross Smith 6-3 Matt Clark
Simon Whitlock (2) bye
Derek Brand 6-5 Robert Owen
Adam Smith-Neale 6-4 Wayne Crossley
Andy Boulton 6-4 Jonathan Worsley
Stephen Bunting (3) bye
Dennis Smith 6-4 Darren Johnson
Sean Griffiths 6-1 Luke Woodhouse
Steve Hine 6-5 Andy Hamilton
Alan Norris (4) bye
Ronnie Baxter 6-1 Jack Todd
Steve Brown 6-3 Dave Ladley
Jamie Robinson 6-3 Jon Jukes
Gerwyn Price (5) bye
Michael Malone 6-2 Callum Loose
Dave Johnston 6-0 David Jamieson
Johnny Haines 6-1 Lee Whitworth
Jamie Lewis (6) bye
Chris Dobey 6-4 Justin Bradshaw
Jamie Bain 6-0 Jay Murphy
Lee Evans 6-4 David Fatum
Joe Murnan (7) bye
Jason Marriott 6-3 Kurt Parry
Kevin Thomas 6-2 Mark Walsh
John Bowles 6-1 Ryan Palmer
John Henderson (8) bye
Aden Kirk 6-4 Nick Fullwell
Ben Ward 6-3 Kentaro Suzuki
Curtis Hammond 6-1 James Hubbard
Darryl Gurney (9) bye
Richard Baillie 6-2 Ryan Short
Stephen Willard 6-5 Jim Walker
Martyn Turner 6-4 Michael Barnard
Mark Webster (10) bye
Sam Head 6-5 Mick Todd
Stephen McNally 6-3 Ricky Williams
Terry Temple 6-0 Ian Moar
Steve Beaton (11) bye
James Richardson 6-0 Martin Grimble
Nathan Derry 6-1 Danny Pinhorne
Andy Jenkins 6-0 Chris Quantock
Jamie Caven (12) bye
Jay Foreman 6-5 Stuart Harding
Mark Barilli 6-2 Adam Hunt
Andy Smith 6-5 Eddie Dootson
Keegan Brown (13) bye
Alan Tabern 6-4 Peter Hudson
Paul Milford 6-1 Andreas Hajimena
Barrie Bates 6-2 Tony Cole
Andrew Gilding (14) bye
Jonny Clayton 6-4 Ian Moss
Ricky Evans 6-5 Nathan Aspinall
Arron Monk 6-5 Mark Hylton
David Pallett (15) bye
Tony Newell 6-4 Stephen Smith
Richie Howson 6-1 Joshua Richardson
Yugi Eguchi 6-4 Richard Corner
Joe Cullen (16) bye
Josh Payne 6-1 Haruki Muramatsu
Ritchie Edhouse 6-0 Jamie Hingston
Paul Nicholson 6-2 Darren Latham
Darren Webster (17) bye
Robbie Green 6-2 William O’Connor
Wayne Jones 6-0 Colin Osborne
Mark Lawrence 6-2 Ray Campbell
Kevin Painter (18) bye
Gary Stone 6-1 Darren Brown
Rob Modra 6-2 John Part
Mick McGowan 6-4 Andy Parsons
Devon Petersen (19) 6-3 Matt Edgar
Wes Newton 6-1 Darrell Claydon
Tony Richardson 6-5 Shaun Lovett
Dean Winstanley 6-2 Pete Dyos
James Wilson (20) 6-2 Steve West
Ryan Harrington 6-2 Ciaran Sullivan
Joey Palfreyman 6-4 Jason Lovett
Rhys Hayden 6-5 Lee Palfreyman

Second Round
Mervyn King 6-5 Mark Frost
Ross Smith 6-4 Stuart Kellett
Simon Whitlock 6-1 Derek Brand
Andy Boulton 6-3 Adam Smith-Neale
Stephen Bunting 6-1 Dennis Smith
Sean Griffiths 6-1 Steve Hine
Ronnie Baxter 6-4 Alan Norris
Steve Brown 6-4 Jamie Robinson
Gerwyn Price 6-0 Michael Malone
Jonny Haines 6-5 Dave Johnston
Jamie Lewis 6-1 Chris Dobey
Jamie Bain 6-1 Lee Evans
Jason Marriott 6-4 Joe Murnan
Kevin Thomas 6-5 John Bowles
John Henderson 6-0 Aden Kirk
Curtis Hammond 6-1 Ben Ward
Darryl Gurney 6-5 Richard Baillie
Steven Willard 6-4 Martyn Turner
Mark Webster 6-0 Sam Head
Steven McNally 6-3 Terry Temple
James Richardson 6-3 Steve Beaton
Nathan Derry 6-5 Andy Jenkins
Jamie Caven 6-3 Jay Foreman
Mark Barilli 6-3 Andy Smith
Keegan Brown 6-5 Alan Tabern
Paul Milford 6-5 Barrie Bates
Andrew Gilding 6-4 Johnny Clayton
Ricky Evans 6-3 Arron Monk
David Pallett 6-4 Tony Newell
Yugi Eguchi 6-3 Richie Howson
Josh Payne 6-3 Joe Cullen
Ritchie Edhouse 6-4 Paul Nicholson
Robbie Green 6-3 Darren Webster
Wayne Jones 6-2 Mark Lawrence
Kevin Painter 6-3 Gary Stone
Mick McGowan 6-2 Rob Modra
Devon Petersen 6-5 Wes Newton
Dean Winstanley  6-3 Tony Richardson
Ryan Harrington 6-4 James Wilson
Joey Palfreyman 6-3 Rhys Hayden

Final Round
Mervyn King 6-2 Ross Smith
Simon Whitlock 6-4 Andy Boulton
Stephen Bunting 6-2 Sean Griffiths
Ronnie Baxter 6-2 Steve Brown
Gerwyn Price 6-5 Johnny Haines
Jamie Lewis 6-4 Jamie Bain
Kevin Thomas 6-4 Jason Marriott
John Henderson 6-4 Curtis Hammond
Darryl Gurney 6-2 Steven Willard
Mark Webster 6-1 Stephen McNally
James Richardson 6-5 Nathan Derry
Jamie Caven 6-1 Mark Barilli
Paul Milford 6-5 Keegan Brown
Ricky Evans 6-1 Andrew Gilding
David Pallett 6-4 Yugi Eguchi
Ritchie Edhouse 6-2 Josh Payne
Robbie Green 6-1 Wayne Jones
Kevin Painter 6-4 Mick McGowan
Devon Petersen 6-1 Dean Winstanley
Ryan Harrington 6-3 Joey Palfreyman

Qualifiers
Mervyn King
Simon Whitlock
Stephen Bunting
Ronnie Baxter
Gerwyn Price
Jamie Lewis
Kevin Thomas
John Henderson
Daryl Gurney
Mark Webster
James Richardson
Jamie Caven
Paul Milford
Ricky Evans
David Pallett
Ritchie Edhouse
Robbie Green
Kevin Painter
Devon Petersen
Ryan Harrington

German Darts Masters – 2016 ET2
UK Qualifier
Sunday January 17, Robin Park Tennis Centre Wigan.
First Round

Board One
Mervyn King (1) bye
Ryan Harrington 6-4 Richard Corner
Wes Newton 6-0 James Hubbard
Mark Barilli 6-2 Kevin Thomas

Board Two
Simon Whitlock (2) bye
Mick McGowan 6-0 Dave Johnston
Paul Nicholson 6-1 Ian Moss
Mark Walsh 6-5 Joey Palfreyman

Board Three
Stephen Bunting (3) bye
Kurt Parry 6-3 Lee Whitworth
Rob Modra 6-2 Ray Campbell
Gary Stone 6-1 Aden Kirk

Board Four
Alan Norris (4) bye
Matt Edgar 6-5 John Part
Adam Hunt 6-2 Jack Todd
Dennis Smith 6-1 Ian Moar

Board Five
Gerwyn Price (5) bye
Josh Payne 6-2 Lee Palfreyman
Evander Stevenson 6-4 Mick Todd
Chris Dobey 6-5 Steven Smith

Board Six
Jamie Lewis (6) bye
Jamie Bain 6-4 Nick Fullwell
Ben Davies 6-2 Michael Barnard
Danny Pinhorne 6-2 Ciaran Sullivan

Board Seven
Joe Murnan (7) bye
Andy Hamilton 6-4 Dean Winstanley
Steve Brown 6-2 Mark Frost
James Richardson 6-0 Jim Walker

Board Eight
John Henderson (8) bye
Sam Head 6-2 Pete Dyos
Tony Richardson 6-2 Jay Murphy
John Bowles 6-1 Jay Foreman

Board Nine
Darryl Gurney (9) bye
Wayne Jones 6-3 Martyn Turner
Adam Smith-Neale 6-4 Shaun Lovett
Johnny Haines 6-2 Jonathan Worsley

Board 10
Mark Webster (10) bye
Luke Woodhouse through – Arron Monk (Withdrawn)
Richard Baillie 6-1 Jamie Hingston
Nathan Aspinall 6-1 Wayne Crossley

Board 11
Steve Beaton (11)
Andy Parsons 6-5 Lee Evans
Brian Woods 6-5 Mark Hylton
Tony Newell 6-5 Ross Smith

Board 12
Jamie Caven (12) bye
Robert Owen 6-1 Darrell Claydon
Ben Ward 6-4 Eddie Dootson
Darren Johnson 6-3 Steve Hine

Board 13
Keegan Brown (13) bye
Stuart Kellett 6-2 Ryan Palmer
Stuart Harding 6-4 Andy Jenkins
Curtis Hammond 6-3 Barrie Bates

Board 14
Andrew Gilding (14) bye
Ritchie Edhouse 6-3 Yugi Eguchi
Robbie Green 6-1 Justin Bradshaw
Allan Tabern 6-1 Martin Grimble

Board 15
David Pallett (15) bye
Callum Loose 6-0 Tony Cole
Chris Quantock 6-1 Rhys Hayden
Peter Hudson 6-0 Kentaro Suzuki

Board 16
Joe Cullen (16) bye
Richie Howson 6-1 Ricky Williams
Joshua Richardson 6-5 David Jamieson
Steve West 6-3 Ronnie Baxter

Board 17
Darren Webster (17)
David Fatum 6-2 Colin Osborne
William O’Connor 6-2 Michael Malone
Jason Marriott 3-6 Jamie Robinson

Board 18
Kevin Painter (18)
Stephen Willard 6-2 Derek Brand
Andreas Hajimena 2-6 Paul Milford
Shaun Griffiths 6-3 Prakash Jiwa

Board 19
Devon Petersen (19) bye
Stephen McNally 6-4 Darren Brown
Andy Smith 6-5 Ricky Evans
Andy Boulton 6-3 Haruki Muramatsu

Board 20
James Wilson (20) 6-2 Jonny Clayton
Matt Clark 6-3 Ryan Short
Nathan Derry 6-3 Jason Lovett
Terry Temple 6-2 Dave Ladley

Second Round
Ryan Harrington 6-4 Mervyn King
Mark Barilli 6-5 Wes Newton

Board Two
Mick McGowan 6-4 Simon Whitlock
Mark Walsh 6-2 Paul Nicholson

Board Three
Stephen Bunting v Kurt Parry
Gary Stone 6-3 Rob Modra

Board Four
Alan Norris 6-1 Matt Edgar
Adam Hunt 6-2 Dennis Smith

Board Five
Josh Payne 6-4 Gerwyn Price
Chris Dobey 6-1 Evander Stevenson

Board Six
Jamie Bain 6-5 Jamie Lewis
Ben Davies v Danny Pinhorne

Board Seven
Andy Hamilton 6-4 Joe Murnan
James Richardson 6-5 Steve Brown

Board Eight
Sam Head 6-4 John Henderson
John Bowles 6-3 Tony Richardson

Board Nine
Daryl Gurney 6-0 Wayne Jones
Johnny Haines 6-3 Adam Smith-Neale

Board 10
Mark Webster 6-0 Luke Woodhouse
Nathan Aspinall 6-3 Richard Baillie

Board 11
Steve Beaton 6-4 Andy Parsons
Tony Newell 6-1 Brian Woods

Board 12
Robert Owen 6-5 Jamie Caven
Darren Johnson 6-2 Ben Ward

Board 13
Stuart Kellett 6-0 Keegan Brown
Curtis Hammond 6-5 Stuart Harding

Board 14
Andrew Gilding 6-4 Ritchie Edhouse
Robbie Green 6-1 Alan Tabern

Board 15
Callum Loose 6-5 David Pallett
Peter Hudson 6-3 Chris Quantock

Board 16
Joe Cullen 6-2 Richie Howson
Steve West 6-5 Josh Richardson

Board 17
Darren Webster 6-3 David Fatum
William O’Connor 6-0 Jamie Robinson

Board 18
Kevin Painter 6-4 Stephen Willard
Paul Milford 6-5 Sean Griffiths

Board 19
Devon Petersen 6-2 Stephen McNally
Andy Smith 6-2 Andy Boulton

Board 20
James WIlson 6-0 Matt Clark
Terry Temple 6-5 Nathan Derry

Final Round
Mark Barilli 6-4 Ryan Harrington
Mark Walsh 6-3 Mick McGowan
Stephen Bunting 6-4 Gary Stone
Alan Norris 6-5 Adam Hunt
Chris Dobey 6-3 Josh Payne
Ben Davies 6-4 Jamie Bain
James Richardson 6-3 Andy Hamilton
John Bowles 6-5 Sam Head
Daryl Gurney 6-4 Johnny Haines
Nathan Aspinall 6-5 Mark Webster
Steve Beaton 6-2 Tony Newell
Darren Johnson 6-5 Robert Owen
Stuart Kellett 6-5 Curtis Hammond
Andrew Gilding 6-5 Robbie Green
Peter Hudson 6-3 Callum Loose
Joe Cullen 6-4 Steve West
William O’Connor 6-4 Darren Webster
Kevin Painter 6-2 Paul Milford
Devon Petersen 6-5 Andy Smith
James Wilson 6-2 Terry Temple

Qualifiers
Mark Barilli
Mark Walsh
Stephen Bunting
Alan Norris
Chris Dobey
Ben Davies
James Richardson
John Bowles
Daryl Gurney
Nathan Aspinall
Steve Beaton
Darren Johnson
Stuart Kellett
Andrew Gilding
Peter Hudson
Joe Cullen
William O’Connor
Kevin Painter
Devon Petersen
James Wilson

 

0 comments